У дома Здраве Създаден е мозъчен чип за неврокомпютърен интерфейс

Реклама

Създаден е мозъчен чип за неврокомпютърен интерфейс

Нов невронен чип, създаден от учени от Калифорнийския университет в Сан Диего, може да разчита сигнали от дълбоки части на мозъка, докато е на неговата повърхност. Резултатите от предварителните тестове на импланта, който може да се използва за създаване на неинвазивен неврокомпютърен интерфейс, са публикувани в списание Nature Nanotechnology.

Чипът е изработен от тънък, прозрачен и гъвкав полимер, изпълнен с гъста решетка от графенови микроелектроди с диаметър около 20 микрометра. Когато е поставен върху повърхността на мозъка, имплантът записва електрически сигнали от неврони, разположени във външните слоеве. В комбинация с двуфотонен лазерен микроскоп чипът позволява също така да се визуализира активността на калциевите канали в нервните клетки, разположени на дълбочина 250 микрометра.

При експерименти с генетично модифицирани мишки учените откриват връзка между електрическите сигнали на повърхността и калциевите сигнали дълбоко в мозъка. Тази корелация позволи да се използват данни за потенциала на действие на повърхността за обучение на невронни мрежи за прогнозиране на калциевата активност за големи популации от неврони, както и за отделни клетки.

Може да харесате още

Реклама